А
Атмосфера (скорочено - ат, at) – позасистемна одиниця вимірювання тиску, рівня тиску, виробленому силою 1 кгс, рівномірно розподіленим по плоскій поверхні площею 1 см2. У технічному жаргоні часто використовують синонім кілограм, маючи на увазі силу тиску.
Б
Бар – позасистемна одиниця вимірювання тиску, приблизно дорівнює одній атмосфері. Один бар дорівнює 105 Н/м2 (ГОСТ 7664-61) або 106 дін/см2 (у системі СГС).
Брудознімачі встановлюються в гідроциліндри з метою видалення бруду, вологи і різних часток з штока, таким чином оберігаючи гідравлічне середовище від забруднення, що в іншому випадку зашкодило б поверхні, ущільненням та іншим компонентам. Брудознімачі можуть бути як односпрямованої так і двонаправленої дії, залежно від їх застосування та системи ущільнення. Їх функції чітко розмежовуються: брудознімач односпрямованої дії розроблений для запобігання від зовнішніх забруднень, а у брудознімача двонаправленої дії є додаткова функція - оптимізувати систему ущільнення і видаляти залишковий шар рідини для уникнення зовнішніх витоків.
B
Віброопора (сайлентблок) – призначена для гасіння коливань, напруги або ударних навантажень вузлів і агрегатів.
Г
Гідравліка – наука, що вивчає закони рівноваги і руху (поведінки) крапельних рідин і газів. Гідравліка, як прикладна наука, застосовується для вирішення різних інженерних завдань у сфері водопостачання, водовідведення, при будівництві різних гідротехнічних споруд, а так само при конструюванні різних пристроїв (насосів, компресорів, гідроциліндрів та ін.).
Гофрований чохол – це рифлений чохол амортизаторів та інших рухомих частин машин і механізмів, який служить для захисту від пилу, і атмосферних опадів.
Е
Еластомір – під цим терміном розуміють полімери, що володіють в діапазоні експлуатації високоеластичними властивостями (див. Опис застосовуваних матеріалів). Називають гумою або еластомером будь-який пружний матеріал, який може розтягуватися до розмірів, у багато разів перевищують його початкову довжину (Еластомірна нитка), і, що істотно, повертатися до вихідного розміру, коли навантаження знята. Не всі аморфні полімери є еластомірами. Деякі з них є термопластами. Це залежить від його температури склування: еластомери володіють низькими температурами склування, а термопластики - високими. (Це правило працює тільки для аморфних полімерів, а не для кристалічних.)
З
Зворотно-поступальний рух – рух твердого. тіла, при якому пряма, що з'єднує дві будь-які точки тіла, переміщається, залишаючись паралельною своєму початковому напрямку. При зворотно-поступальному русі всі точки тіла описують однакові траєкторії і мають в кожен момент часу однакові по чисельній величині і напрямку швидкості і прискорення. Гідроциліндри є простими гідродвигунами, вихідна ланка яких здійснює зворотно-поступальний рух, причому вихідною (рухомою) ланкою може бути як шток або плунжер, так і корпус гідроциліндра.
І
Інкотермс (від англ. Incoterms - International commerce terms) – міжнародні правила по тлумаченню найбільш широко використовуваних торговельних термінів в області зовнішньої торгівлі. Міжнародні торгові терміни являють собою стандартні умови договору міжнародної купівлі-продажу, які визначені заздалегідь у міжнародно визнаному документі. Ці умови регламентують момент передачі права власності на товар і, відповідно, відповідальність за зіпсутий в дорозі товар, неправильне оформлення документів на вантаж та ін. Остання редакція документу отримала назву ІНКОТЕРМС 2000, опублікована Міжнародною торговою палатою. Таким чином, можна уникнути або, принаймні, значною мірою скоротити невизначеність різної інтерпретації таких термінів у різних країнах.
K
Кільця стопорні – зовнішні DIN 471 (ГОСТ 13942-86) і внутрішні концентричні DIN 472 (ГОСТ 13943-86) використовується для кріплення підшипників та інших деталей на валах або в отворах різних механізмів. Запобігають зміщенню деталей відносно одна одної.
Кільце ущільнювальне – тороподібне ущільнення круглого перетину нерухомих з'єднань (рідше - динамічне ущільнення зворотно-поступального руху, обертального, та ін.).
Комплект шевронных ущільнень – див. Шевронні ущільнення.
Н
Направляюче кільце – направляючий елемент штока або поршня, що витримує радіальні навантаження, виключаючи зіткнення металевих частин гідроциліндра (пневмоциліндра). Виготовляються з метериалів: поліацеталь, тефлон, зміцнена тканина (див. Опис застосовуваних матеріалів). Поставляється готовими до монтажу кільцями або стрічкою.
М
Манжета армована – (у народі сальник) ущільнення обертального руху, що складається з металевого каркаса, пружини для необхідного преднатяга і ущільнюючої робочої кромки. Манжетні ущільнення можуть мати додаткові ущільнюючі кромки, що оберігають від проникнення пилу або дрібних твердих забруднюючих частинок. Виготовляються згідно: ГОСТ +8752, DIN 3760, DIN +3761, PN-81 / М-86 960.
Манжета гідравлічна – ущільнення зворотно поступального руху, призначені для ущільнення зазору між штоком (або поршнем). Конструктивно манжети гідравлічні поділяють на поршневі, штокові і універсальні (симетричні).
О
O-кільце (O-RING) – див. Кільце ущільнювальне.
П
Паскаль (позначення: Па, Pa) – одиниця вимірювання тиску (механічної напруги) в СІ. Названа на честь французького фізика і математика Блеза Паскаля. Паскаль дорівнює тиску (механічної напруги), що викликається силою, рівною одному Ньютону, рівномірно розподіленою по нормальній до неї поверхні площею один квадратний метр.
Поліуретан – клас синтетичних еластомерів з програмованими властивостями. Поліуретани широко застосовуються в промисловості як ефективні замінники гуми - для виготовлення деталей, що працюють в агресивних середовищах, в умовах великих знакозмінних навантажень і температур. Робоча температура для більшості поліуретанів – від -60 ° С до + 80 ° С. Припустимо короткочасний (до 24 годин) нагрів до 120 ° С. Поліуретани мало схильні до старіння, мають низьку температуру склування і високу стійкість до впливу навколишнього середовища. Поліуретани (див. Опис застосовуваних матеріалів) стійкі до абразивного зносу, володіють стійкістю до більшості органічних розчинників, до озону і ультрафіолетових променів, морської води. Міцність зв'язку поліуретан-метал значно вища, ніж між гумою і металом.
Р
Ротаційні з'єднання – прецізійно виготовлена частина обладнання для подачі масла, пари, води в обертові вали різніх механізмів. Дані Пристрої застосовуються в металообробці, гідравліки високого тиску, ливарних машинах, виробництві пластмас, паперу та ін.
С
Сайлентблок – пристрій для пом'якшення ударів в конструкціях машин і споруд з метою захисту від струсів и великого навантаження.
Сальник – застаріла назва, что збереглася з тих часів, коли місце з'єднання обертовіх валів з корпусом ущільнювалося пінкою, повстем, фетром и т. п., змазаними салом. Сьогодні, деталі, що виконують функції ущільнень валів назваются манжетами гумовими, для більш відповідальніх вузлів обертання використовують манжети армовані.
Т
Тиск (P) – фізична скалярна величина, рівна дії сили (F) на одиницю площі опори (S): P = F / S. (див. Таблиця переведення величин тиску.)
Твердість по шору – Значенням твердості по Шору є показання шкали, отримані в результаті проникнення в матеріал певного сталевого стрижня. Ця твердість визначається склероскопами двох типів, обидва з яких мають калібровані пружини для програми навантаження до індентора. Склероскоп А застосовується для більш м'яких матеріалів, а склероскоп D - для більш твердих. Значення твердостей по Шору змінюються: від 10 до 90 (для склероскопа Шора типу А) - м'які матеріали, від 20 до 90 (для склероскопа Шора типу D) - тверді матеріали. Якщо виміряні значення> 90А, то матеріал занадто твердий, і повинен застосовуватися склероскоп D. Якщо ж виміряні значення <20D, то матеріал занадто м'який, і повинен застосовуватися склероскоп А. Щодо ущільнень - більш тверді матеріали як правило витримують більший тиск, але не є достатньо еластичними (див. Опис застосовуваних матеріалів).
Тефлон (політетрафторетилен, фторопласт-Ф4) – пластмаса, що володіє унікальними фізико-хімічними властивостями і застосовувана в різних галузях науки, техніки і в побуті (див. Опис застосовуваних матеріалів). Патент на винахід тефлону належить американській компанії DuPont. Тефлон - біла, в тонкому шарі прозора речовина, по вигляду нагадує парафін або поліетилен. Володіє високою тепло- і морозостійкістю, залишається гнучкою і еластичною при температурах від -250 до +250 ° C, прекрасний ізоляційний матеріал. Тефлон володіє дуже низькими поверхневим натягом і адгезією і не змочується ні водою, ні жирами, ні більшістю органічних розчинників. За своєю хімічною стійкістю перевищує всі відомі синтетичні матеріали і благородні метали. Не руйнується під впливом лугів, кислот і навіть суміші азотної і соляної кислот. Руйнується розплавами лужних металів, фтором і трифторидами хлору. Фторопласт (тефлон) - прекрасний антифрикційний матеріал, з коефіцієнтом тертя ковзання найменшим з відомих доступних конструкційних матеріалів (навіть менше, ніж у танучого льоду). Однак через м'якість і плинність він непридатний для важко навантажених підшипників і в основному використовується в приладобудуванні.
Торцеве ущільнення –
У
Ущільнення – пристрій, що запобігає або знижує витік рідини чи газу через зазори між деталями машин і споруд, а також захищає деталі від проникнення бруду та пилу.
Ф
Фланець – сполучна частина труб, резервуарів, валів та ін, що виконується, як правило, заодно з основною деталлю; зазвичай плоске кільце або диск з отворами під болти або шпильки. Забезпечує герметичність або/і міцність з'єднання.
Фторкаучук – еластомер, який відрізняється високою хімічною стійкістю і температурною стабільністю. Відповідає групі гуми 4 (ІРП 1 287) згідно ГОСТ 8752-79. Вміст фтору забезпечує негорючість матеріалу. Фтористі еластомери проявляють незначне газопропусканіе і мінімальну втрату ваги при роботі у вакуумі.
Ш
Шевронні ущільнення –
Шнури гумові ущільнювальні –